Main Image Heroe 2000X1125 Bob21 Winner
Tilbage

Quicksilver vandt “Best of Boats”-pris for 2021

Quicksilver-holdet er ekstremt stolte over at kunne meddele, at Pilothouse 705 vandt “Best of Boats”-prisen for 2021 i kategorien “Bedst til fiskeri”. Båden blev rost for sin alsidighed, eksklusive funktioner til fiskeri og fremragende værdi.

“På vegne af hele Quicksilver-holdet er vi beærede over endnu en gang at modtage den prestigefyldte Best of Boats-pris,” siger Sylvain Perret, chef for produktportefølje og medierelationer – European Venture Group, Brunswick Boat Group. “Pilothouse 705 er den nyeste model i vores populære Pilothouse-serie, og vi er begejstrede over, at den internationale jury har anerkendt vores holds engagement og fokus på detaljer for at skabe det ideelle fartøj til både nybegyndere og avancerede fiskere. Vi takker juryen for den vigtige anerkendelse og roser vores hold for den velfortjente ære.”

“Best of Boats Award” blev etableret i 2014 og blev lanceret af bådjournalister fra mange lande og forskellige redaktioner, og den er den største årlige prisuddeling for motorbåde i Europa målt på antallet af deltagende lande, magasiner og bådtest. Som den eneste motorbådspris på verdensplan er BOB Award fokuseret på bådejerens perspektiv med alle kategorier defineret af virkelige brugssituationer, og den forholder sig til målgrupper, ikke til bådlængder.